Ocena wątku:
  • 24 Głosów - 3.83 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ulga prorodzinna dla taty, mamy czy obojga rodziców
Autor Wiadomość
magi131 Offline
Użytkownik
*

Liczba postów: 66
Reputacja: 0
ulga prorodzinna dla taty, mamy czy obojga rodziców
nie bardzo wiem gdzie założyc ten wątek, wiec zakładam go tutaj..jeśli któryś z moderatorów uzna iż jest to złe miejsce proszę o przeniesienie w wałściwe..

wiekszosc z nas jest tutaj na tym forum ze wzgledu na swoja sytuacje rodzinną, jedni ojcowie maja zasądzone kontaty w dzickiem inni nie, jednym udaje sie je egzekwować a u innym ex stają okoniem..zbliza sie powoli koniec a więc powoli będziemy myśleć nad rozliczaniem sie z fiskusem. Od tego roku troszkę zmieniło sie prawo podatkowe a w tym sposób rozliczania ulgi rodzinnej podatkowej na dzieci. teraz trzeba będzie wyszczególnić w jakich miesiącach i w jakim zakresie czasu rodzic odliczający ulgę opiekował sie dzieckiem na który ulga ta mu przysługuje. Moje pytanie czy któryś z ojców odlicza w swoim zeznaniu podatkowym ulge na dziecko?? my z mężem w tym roku planujemy odliczenie od jego dochodów tej ulgi w częśi odpowiadającej czasu w który mąż ma dziecko pod swoja opieką. mąż ma zasądzone kontakty z dzieckiem a wiec w razie gdyby US domagał sie potwierdzenia na jakiej podstawie odlicza ulgę to na podstawie wyroku który mówi w jakich dniach i w jakim zakresie czasu mąż miał wkład w wychowanie dziecka w danym roku. trochę poszperałam na necie i uważam iż jest to zasadne..tym bardziej iż jego ex nie jest w stanie odliczyć całej ulgi gdyz takiego dochodu nie posiada a czego nie odliczy sie w danym roku przepada na nastepny nie przechodz..co innego gdyby mąż ograniczał sie tylko do płacenia alimentów wtedy nie było by do tego podstaw. pieniązki przydadzą sie na zakup biórka dla dziecka czy też innej rzeczy dla małej.. zastanawiam sie czy informować ex iż mąż zamierza odliczyć ulge czy nie... co wy sądzicie na temat odliczania ulgi przez ojów majacych czynny wkład w wychowanie dziecka??
10-10-2009 17:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Pani żona Offline
Użytkownik
*

Liczba postów: 12
RE: ulga prorodzinna dla taty, mamy czy obojga rodziców
Magi,dwa dni temu załatwiali dla meZa te sprawę.podobno do 2010 roku,odliczenie w 100%przysługiwało osobie z która zamieszkuje dziecko .teraz jest inaczej,przepisy jednoznacznie nie określają .Sugeruja ze zainteresowani muszą ustalić miedzy sobą kto i ile.Jesli nie są w stanie ustalić,i gdy nie są ograniczone prawa żadnego z nich winni rozliczać sie po połowie.Nie było mowy w przepisach mówiących ze jesli dziecko spędza u ciebie tyle i tyle to rozliczają sie za tyle.Jesli ty odliczysz polowe,ex całość najprawdopodobniej kaZde z was zostanie wezwanie celem wyjaśnienia.Gdy chcecie mieć całkowita pewność ile,od kiedy itd.wypelnijcie WNIOSEK O WYDANIE INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ,koszt ok40zl.,ale to trwa ok3-4mies
20-04-2012 21:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Tomcio8484 Offline
Użytkownik
*

Liczba postów: 34
Witam czytam ten wątek i zaczynam się zastanawiać czy dobrze zrobiłem !!! Moja sytuacja jest taka 18 października 2011 miałem rozwód i mam ograniczone prawa, ale tez widuje się z synem z tego co mi mówili to niby moglem odpisać cala kwotę gdyż moja ex nie pracuje. Czy dobrze postąpiłem ? Czy mogę mieć jakieś problemy ?
23-04-2012 14:31
slodkip1 Offline
Użytkownik
*

Liczba postów: 173
Spokojnie @Tomcio8484 , to , że masz ograniczoną władze rodzicielską nie znaczy , ze jesteś jej pozbawiony i prawo do ulgi zachowujesz. Na 100% nalezy Ci się ulga jak jeszcze byłeś w związku i do chwili uprawomocnienia wyroku. Czyli trzeba założyć , jak wyrok zapadł 18 października to uprawomocnił się w listopadzie. Co oznacza , że za 10 miesiecy jesteś w porządku. Ponieważ była nie rozlicza sie z PIT'a , bo nie pracuje , to nie będzie konfliktu jak rozliczysz ulgę za całe 12 miesięcy , gdyż też opiekowałeś sie dzieckiem.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-04-2012 15:07 przez slodkip1.)
23-04-2012 15:07
Tomcio8484 Offline
Użytkownik
*

Liczba postów: 34
Dzieki slodkip1 uspokoiłeś mnie Smiley
24-04-2012 14:01
och.karol Offline
Użytkownik
*

Liczba postów: 569
Reputacja: 3
(10-10-2009 17:16)magi131 napisał(a):  Od tego roku troszkę zmieniło sie prawo podatkowe a w tym sposób rozliczania ulgi rodzinnej podatkowej na dzieci.
Nie od tego. Odliczam 50% już drugi raz. Rok wczesniej wyliczyłem stawkę dzienną i policzyłem dni, które nasz synek spedził ze mną i odliczyłem tę kwotę.

(10-10-2009 17:16)magi131 napisał(a):  teraz trzeba będzie wyszczególnić w jakich miesiącach i w jakim zakresie czasu rodzic odliczający ulgę opiekował sie dzieckiem na który ulga ta mu przysługuje. Moje pytanie czy któryś z ojców odlicza w swoim zeznaniu podatkowym ulge na dziecko??
Ke?
Ja zaznaczam każdy miesiąc na deklaracji PIT i wpisuję połowę miesięcznej kwoty.

Interpretacja Ministra Finansów nr IPPB4/415-231/10-4/SP z dnia 24 czerwca 2010 r. (Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie)
Cytat:...Jeżeli oboje rodzice wykonują władzę rodzicielską, wówczas ulga prorodzinna przysługuje każdemu z rodziców w proporcjach przez nich ustalonych, z tym, ze łączna kwota odliczeń, przez nich dokonana nie może przekroczyć kwoty odliczeń przysługujących względem danego dziecka, a jeżeli takich proporcji nie ustalili, to należy przyjąć, że ulga przysługuje każdemu z rodziców w częściach równych. Istotne jest, aby nie dochodziło do dublowania ulgi...

Polecam otworzyć stronę http://sip.mf.gov.pl/sip/sip/index.php
i w polu "Sygnatura:" wpisać najpierw IPPB4/415-231/10-4/SP i poczytać całość a potem ILPB2/415-86/10-2/TR i poczytać.
Któraś z tych interpretacji jest chyba nawet na tym forum.

(10-10-2009 17:16)magi131 napisał(a):  czy informować ex iż mąż zamierza odliczyć ulge czy nie... co wy sądzicie na temat odliczania ulgi przez ojców majacych czynny wkład w wychowanie dziecka??
Ja ex poinformowałem i podesłałem interpretację MF.
W każdym miesiącu sprawowałem opiekę (nieważe ile - wazne, że sprawowałem) i płacę regularnie.
Sądzę, że skoro jest to ulga finansowa to powinna przysługiwać tym, którzy ponoszą ciężar finansowania utrzymania dziecka. To nie może być kolejny element wzmacniający martyrologię samotnych matek.

Pozdrawiam

. : Uczynić kobietę szczęśliwą nie jest trudno, o wiele trudniej jest pozostać przy tym, samemu szczęśliwym. : .
28-04-2012 23:45
olusia1971 Offline
Użytkownik
*

Liczba postów: 65
(28-04-2012 23:45)och.karol
Sądzę, że skoro jest to ulga [b' napisał(a):  
finansowa[/b] to powinna przysługiwać tym, którzy ponoszą ciężar finansowania utrzymania dziecka. To nie może być kolejny element wzmacniający martyrologię samotnych matek.

Niestety samo płacenie alimentów nie wystarczy aby skorzystać z ulgi.
http://www.rp.pl/artykul/81735,774138.html
29-04-2012 00:28
och.karol Offline
Użytkownik
*

Oczywiście, że nie wystarczą. Oprócz tego trzeba sprawować władzę rodzicielską.
Wszystko ładnie jest opisane w tej pierwszej interpretacji.

Pozdrawiam

. : Uczynić kobietę szczęśliwą nie jest trudno, o wiele trudniej jest pozostać przy tym, samemu szczęśliwym. : .
29-04-2012 21:20
Kaszka Offline
Użytkownik
*

Liczba postów: 1
Jeśli oboje rodziców zajmuje się dzieckiem, wtedy ulga na dziecko może zostać odliczona przez mamę i tatę. Jeśli jedno z nich nie zajmuje się dzieckiem, wtedy tylko drugie może odliczyć sobie tę ulgę.
05-02-2014 16:05
och.karol Offline
Użytkownik
*

Trochę teraz się pokomplikowało przez te limity.
Osobiście nie wiem, jak to ogarnąć.

Pozdrawiam

05-02-2014 16:31

Skocz do:

KontaktForum OjcówWróć do góryWróć do forówWersja bez grafikiRSS